پیشنهاد یک تفریح ارزان

      ۲ دیدگاه برای پیشنهاد یک تفریح ارزان

یک روز صبح اگر از خواب بلند شدید و دیدید حوصله‌تان سر رفته و هوا هم بد نیست می‌توانید تفریح پیشنهادی من را تجربه کنید.

یک کوله پشتی بردارید. یک دست لباس مناسب فصل و مقداری خوراکی و یک وعده غذای سبک داخل آن بگذارید. برای میان وعده مواد قندی توصیه می‌شود که به راحتی با چند عدد خرما یا کشمش یا شکلات قابل حل است. برای غذا هم اگر حوصله‌ی پخت و پز ندارید می‌توانید از غذاهای آماده‌ی سوپرمارکت ها استفاده کنید.
با مترو یا BRT خودتان را به میدان تجریش برسانید. دقیقا دور میدان تجریش تاکسی هایی منتظر هستند تا دربند همراهی‌تان کنند. به آن جایی که پیاده می‌شوید میدان مجسمه (سربند) هم می‌گویند.

مجسمه‌ی دربند

به سمت کوه پیاده حرکت را شروع کنید. اولین چیزی که با آن مواجه می‌شوید کافه‌دار هایی هستند که برای صرف صبحانه و قلیان به داخل کافه دعوت‌تان می‌کنند. اگر می‌خواهید خرج تفریح‌تان زیاد نشود ترجیحا دعوت‌شان را رد کنید. فلش هایی در طول مسیر هستند که با رنگ آبی مسیر صحیح را به شما نشان می‌دهند.
بعد از طی کم‌تر از یک ساعت به دوراهی اوسون – شیرپلا می‌رسید. مسیر را از سمت راست به سمت شیرپلا ادامه دهید. آرام آرام مسیر از حالت پله‌ای خارج شده و متوجه می‌شوید در کوه هستید! حالا می‌توانید منظره هایی شبیه به عکس زیر را در اطرافتان ببینید:
برای رفاه حال کوه‌پیمایان مسیر از حالت مستقیم با شیب زیاد خارج شده و شما یک مسیر زیگزاگ منظم با شیب نسبتا کم را تجربه خواهید کرد.
به اتاقی مربوط به فدراسیون کوهنوردی می‌رسید که می تواند در ایام شلوغ در رفع مشکل‌تان به شما کمک کند. البته اگر در یک روز غیرتعطیل وسط هفته به اینجا آمده‌اید احتمالا با درب بسته‌ی اتاق و کافه‌ی کنارش روبرو خواهید شد.
قسمت هیجان انگیز ماجرا فاصله‌ی حدود یک ساعته‌ی بین این اتاق و مقصد مورد نظر ماست. مسیر صعب العبور صخره ای که با زحمت بسیار برای ما مناسب‌سازی شده و با طناب و پلّه و پُل دیگر جایی برای شک باقی نمی‌گذارد که از آن بالا بروید. پس شروع کنید! کمی هیجان برای هر تفریحی لازم است. نگاه‌تان را از پرتگاه های کنار مسیر بردارید و به قلّه نگاه کنید.

مسیری هموار از بین صخره ها

بعد از طی این مسیر به یک منطقه‌ی وسیع می‌رسید. تابلوی نصب شده نشان‌دهنده‌ی آن است که آبشار دوقلو روبروی شماست. سرتان را که بالاتر نگه دارید یک آبشار زیبا، البته نه چندان پرآب، توجه شما را به خود جلب می‌کند. می توانید بروید و دستی به آب بزنید و بطری آب‌تان را پر از آب زلال آبشار کنید.

نمای آبشار دوقلو (سمت چپ) و پناهگاه شیرپلا

حالا دیگر وقت استراحت است. پناهگاه شیرپلا دقیقا به همین منظور سالیان بسیار دور برای همه‌ی کوهنوردان ساخته شده است. می‌‌توانید در طبقه ی اول یا دوم که پر از میز و صندلی است غذای‌تان را آماده کرده و نوش جان کنید. بوفه ی طبقه‌ی دوم غذاهای محدود ولی خوشمزه‌ای را می‌تواند در اختیار شما قرار دهد. البته علاوه بر نوشیدنی و غذا برخی از لوازم اولیه‌ی کوهنوردی زمستان مثل یخ‌شکن هم در بوفه ی پناهگاه پیدا می‌شود. برای تماشای یک منظره‌ی فوق العاده می‌توانید به پشت بام پناهگاه بروید. خوابگاه و نمازخانه‌ی برادران و سرویس بهداشتی هم همان جاست. اگر آدم معاشرتی‌ای هستید سالن های غذاخوری بهترین مکان برای معاشرت با اهالی کوه است.

سالن غذاخوری طبقه همکف پناهگاه شیرپلا

البته اگر قصد اقامت شبانه در پناهگاه را دارید در جریان باشید که درب پناهگاه ساعت ۱۰ شب بسته می‌شود.
پس از صرف ناهار می توانید کم‌کم مسیر برگشت را پیش بگیرید. قبل از غروب آفتاب میدان مجسمه خواهید بود. مسیر برگشت از میدان مجسمه مشابه مسیر رفت به سمت میدان تجریش است.
تنفس یک روز هوای پاک چند روز شاد آینده را برای شما به ارمغان می‌آورد.

 

2 thoughts on “پیشنهاد یک تفریح ارزان

  1. علی راد

    سلام
    خیلی دوس دارم از شمال پاشم بیان برا چنین تجربه ای. به یاد کوهنوردی های دوران لیسانس. شمال مکان زیاد داره ولی راهنما نیاز داره. ظاهرا برا مورد شما نیاز به راهنما نیست. اگه صبح اتوبوس بگیرم از بابلسر بیام تهران حدودا ۱۲ ظهر میرسم. یعنی استارت حرکت من میشه بعدظهر. ناچارا باید شب اطراق کنم درسته؟

    Reply

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *