ما روشن فکریم!

      ۲ دیدگاه برای ما روشن فکریم!

آیا ما توان پذیرش حرف ها یا رفتار هایی از دیگران که مستقیما در تضاد با ارزش ها و اعتقادات ما قرار می گیرند، داریم؟

شاید در مواجهه ی اولیه با این نوع مسائل همه ی ما انسان های روشنفکر و انتقادپذیری به نظر بیاییم که با سکوت به موقع، اندکی تفکر و سپس پاسخی در شأنِ مخاطب مان او را راضی به پذیرش منطقی حرف خود می کنیم. اما قسمت عجیب مسأله اینجاست که اگر مخاطب در این مسیر قدم برنداشت قطعا فرد بی منطق و متعصبی است.
البته که خیلی مواقع حرف طرف مقابل است که به کرسی می نشیند اما من با بررسی این موقعیت ها در زندگی شخصی خودم متوجه شدم آن موارد هم در واقع اصلا حرف مخاطب خلاف عقاید من نبوده و من احتمالا اواسط بحث این قضیه را متوجه شده ام و صرفا برای فرصت به دادن به عقیده ی خودم برای به ثمر نشستن شنونده ی خوبی شده ام.
نمونه هایی از این نوع رفتار ها را مشاهده کنید:

– چرا این خونواده به همین راحتی میخوان قاتل پدرشون و قصاص کنن؟ جونِ یه آدم و گرفتن انقد راحته؟ واقعا که فرهنگ بخشش و مروت تو جامعه ی ما از بین رفته.
+ آره به خدا. تو حتما اگه یه نفر پدرتو می کشت قصاصش نمی کردی. نه؟
– پدرِ من؟ حرف دهن تو بفهم. بگو زبونم لال.

– نمی دونم چرا مردم ایران همه شون انقد جنسیت زده ان؟ شما نتایج سرچ های گوگل و نگاه کن.
+ راست میگی. نظر خودت راجع به همجنسگرا ها چیه؟
– لطفا حرف اینا رو پیش من نزن. من نمیدونم چرا اینا رو جز آدما حساب می کنن؟

دفاع بدون مرز از یک تفکر می تواند نماد ظاهری تعصب باشد؛ چه در یک مسأله ی دینی و مذهبی چه مناسبات سیاسی جامعه یا تفکراتی از این دست. شاید اگر از طرفداران پر و پا قرص یک تفکر باشید خیلی وقت ها مجبور شوید اشتباهات دوستانتان و خوبی های رقیب تان را انکار کنید.

آزاده بودن که راه حل پیشنهادی اکثر متخصصین برای رفع این مشکل است به نظر من ریشه در «بی اعتقادی» دارد.

پس نوشت : نگارش این متن متأثر از تماشای فیلم بسیار زیبای Blue is the warmest colour به کارگردانی Abdellatif Kechiche بود.

 

2 thoughts on “ما روشن فکریم!

 1. fff

  من کاملا با این عقیده موافقم که پافشاری بیش از حد روی یک موضوع نشونه ی تعصبه؛مثلا همین بحث همجنسگرایی که طبق مثالتون حتی خیلی ها اونها رو جزء آدماهم حساب نمیکنن؛اما من خودم با یک ذهنیت کاملا باز(البته به ظاهر!)درباره ی زندگی این آدمها به سراغ این فیلم رفتم ولی درانتهای فیلم حتی به نظرم این فیلم باعث ایجاد یک نظر منفی وبد در من شده بود مثلا یه دلیلش اینکه شخصیت اصلی داستان(ادل) فقط یه دخترهمجنسگرا نبود،همه جنسگرا بود!واین شخصیت متزلزل یکی از ایده های غلط این فیلم بود که البته اینکه فیلم ساخت فرانسه هم بود بی تاثیرنبود؛چون بعضی چیزایکم غلو شده بود! یا نمیدونم شایدهم من هنوز جزء همون دسته ی متعصبامحسوب میشم!…

  Reply
  1. معین Post author

   نمیدونم معنی تزتزل چیه توی تمایلات جنسی یه انسان؟ البته که قطعا فیلم رو به عنوان یه الهام بخش نام بردم فقط و شاید این که دیدنش خالی از لطف نباشه، همین 🙂

   Reply

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *